חשמלאי מוסמך בירושלים

מה אתם מחפשים בעצם כאשר אתם מחפשים חשמלאי מוסמך?

חשמלאי מוסמך הוא לא סתם חשמלאי אלא הוא חשמלאי אשר למד במשך 3 שנים והוסמך על ידי מדינת ישראל להוות גוף המוסמך לטפל בכל הנוגע לעבודות חשמל בהתאם לגודל הזרם המוסמך אליו.

במאמר זה אנו נדון בראשו ובמחשבתו של החשמלאי כאשר הוא מגיע לבית לקוח, אילו הרגלים והלך חשיבה בעצם מדינת ישראל דאגה להקנות לחשמלאי מבחינה בטיחותית ומקצועית על מנת להבטיח שבדירה שהוא מבקר או מתקן לא תהיינה סכנת חיים מבחינה של התחשמלות או שריפה.

התלקחות חוטי חשמל לפני שריפה - רשלנות בחשמל.
בטיחות בחשמל על ידי חשמלאי מוסמך בירושלים
התלקחות – כך פורצות שריפות.

חשמלאי מוסמך – בטיחות בחשמל

תאמינו לי חשמלאי מקצועי או חשמלאי מתחיל כאשר הם מסיימים לימודים של חשמלאי מוסמך הם עוברים על כל נושא ההארקות כמה וכמה שיעורים ועכשיו נסביר מהי בעצם.
יש בהחלט כמה וכמה סיבות להתפרצות של שריפות ויש כמה וכמה גורמים להתחשמלויות ולמרות שנראה לכם שעבודות חשמל זה מקצוע שנלמד בשטח ושכולם בסוף עובדים בו גם ללא רשיון ושזה קל אז אני אחדש לכם שמבחינת העבודה זה בהחלט לא בשמיים להוביל 3 חוטים לכל שקע אך אפילו שלחשמלאי המוסמך יש לא מעט ידע בנושא הארקות מי שבאמת אוהב ללמוד דברים תוך כדי תנועה תמיד בודק ונחשף למקרים חדשים שקרו לבעלי מקצוע אחרים וכך מתחדד נושא הבטיחות ומיומנותו של החשמלאי להגן בפני התחשמלות ובפני התלקחות חוטי החשמל המובילים לשריפה על ידי הגנה נכונה על המוליכים, חלוקה נכונה, אביזרים נדרשים ולצמצם כמה שיותר את החיבורים בדירה או במתקן שזה מוקד מספר 1 להתלקחות ותכף נסביר.

בטיחות בחשמל – הארקה

לאור הנסיון בשטח נחשפתי לצערי להרבה מקרים שאנשים יודעים שיש דבר כזה הארקה וזה שמגן איכשהו בפני התחשמלות אך לא באמת יודעת איך היא פועלת ואיך ניתן להבטיח שהיא תעשה את עבודתה והכי גרוע שלא כולם יודעים שכאשר חברת ה"גיחון" מחליפה צנרת לפלסטיק היא בעצם מנתקת את ההארקה והדיירים נותרו ללא הגנה בפני התחשמלות אז כעת אני אסביר.

הארקה הגנה בפני התחשמלות
הארקה הגנה בפני התחשמלות

בטיחות בחשמל – מהי הארקה בעצם?

הארקה היא בראש ובראשונה "הגנה בפני התחשמלות" – המשמעות היא שהיא מכוונת להגנה בפני האדם בלבד ואין לו שום חשיבות במערכת החשמל למעט במערכות חשמל מסוימות שזהו הופך להיות גם קו ייחוס לצורך יציבות החשמל אך לא נדון על כך כעת.

הארקה היא בעצם חיבור צרכני חשמל בעלי גוף מתכתי אשר יכול להוליך זרם ישירות לאדמה על ידי שטח חתך מתאים בחוטי חשמל כתנאי להובלת זרם קצר גבוה.

הארקה – מהו זרם קצר?

זרם קצר הוא זרם גבוה אשר מובל דרך הגוף מתכתי של המכשיר המחושמל ישירות לאדמה דרך חוט המוביל זרם שנקרא "פאזה" ודרך גיד ההארקה.

החישוב הוא כזה – אם במפסק בלוח רשום 16C זה אומר שזרם הקצר ה"צפוי" לעבור במעגל זה יהיה במכפלה של בין 5-10 מהזרם הנקוב על המפסק לדוגמא: מכפלה של 16 ב5 יהיה 80 אמפר ואילו מכפלה של 16 ב10 יהיה 160 אמפר שזה אומר שאם יעבור 160 אמפר ב"פאזה" של אותו מעגל כלומר במפסק המדובר בלוח החשמל אז המפסק חייב לקפוץ.

זרם קצר בהארקה – לא מתפתח זרם גבוה

לאחר ההסבר של זרם קצר בהארקה אתם צריכים להבין שהכל עובד על פי התנגדות המוליכים כלומר אם ההתנגדות תהיה נמוכה אז לזרם לא תהיה התנגדות ויכול לזרום בחופשיות אך אם תהיה התנגדות גבוהה יהיה קשה לזרם להתפתח וכאן נכנסת מיומנתו של החשמלאי המוסמך על ידי בדיקה ומדידה של ההארקות באמצעות מכשיר מיוחד שנקרא לופטסטר ובאנגלית "looptester" וזהו מכשיר הבודק את "לולאת התקלה" וזוהי בעצם התנגדות של קו הארקה.

מה בעצם קורה אם ההתנגדות של קו הארקה גבוהה?

במקרה הזה אם קיימת תקלה במכשיר והוא כרגע מחושמל אז המטרה של מפסק המגן בלוח היא לקפוץ ולנתק את החשמל נכון? אך כמו שדיברנו לפני כן המפסק מסוג 16C שזהו מפסק המאוד נפוץ בדירות צריך "להרגיש" שזורם דרכו כ160 אמפר מינימום בשביל ניתוק וודאי! אך זה בתנאי שמסלול התקלה שהזרם אמור לעבור בו יהיה חלק ובעל התנגדות נמוכה מספיק בשביל לפתח עוצמה כזו של זרם.

לכן הבעיה הגדולה ביותר היא שאם ההתנגדות תהיה גבוהה מהערך הנדרש הזרם שמתפתח לא יהיה גדול מספיק בשביל להקפיץ את המפסק וכאשר מישהו יגע במכשיר הזה הוא עלול להתחשמל.

ערך ההתנגדות הרצוי אמור להיות המתח חלקי ההתנגדות על פי חוק אום ואם אנחנו הגדרנו שהמפסק חייב לקפוץ ב160 אמפר אז זה אומר שהנוסחא לכך היא: 230/160=1.47 אום.

חשמלאי מוסמך – בטיחות בחשמל – ממסר פחת

לאור נושא הארקה והחשיבות שלה יש לנו הגנה נוספת בבית והיא ממסר הפחת שגם נקרא מפסק דלף ותפקידו להוות הגנה נוספת ולפעמים הגנה בלעדית במקומות שלא ניתן להגיע לערכים הרצויים בהארקה והוא עושה זאת באמצעות ניתוק החשמל על פי הזרם המוגדר לו כאשר יוצא ממקור הזינה.

ממסר הפחת מה תפקידו
תפקידו של ממסר הפחת

איך ממסר הפחת עובד?

כמו שאמרתי עיקרון ממסר הפחת עובד על זליגה חשמלית לאדמה, הכוונה היא שהממסר פחת יודע לזהות אם כמות הזרם שנכנס אלינו לבית דרך לוח החשמל שווה בערכו לזרם היוצא ממנו, כמו שאתם יודעים מתח החשמל בישראל בהובלה לבית מגורים ומתקני חשמל הוא זרם חילופין כלומר המתח נכנס ויוצא מהבית שלנו כ50 פעמים בשנייה וזה מה שאתם תמיד רואים על מכשירי חשמל כהרצים – 50Hz.
יש גם מתח ישר הנקרא DC ולרוב הוא נמצא במכשירי חשמל בעלי לוחות אלקטרוניים וגם במתח נמוך מאוד כמו גילוי אש ורשתות וזה נפוץ יותר במגזר העסקי.
הולכת החשמל בישראל נמצאת במתח של 230AC הנקרא זרם חילופין.

מה המנגנון של הממסר הפחת?

אז למדנו איך הממסר פחת ומה התפקיד שלו אך איך בעצם מכנית הוא עובד?
מנגנון ממסר הפחת עובד על עקרון אלקטרומגנט, מי שהיה בכמה שיעורי אלקטרוניקה בחיים בטח יודע מה הוא שטף מגנטי, שטף מגנטי זה התוצר לוואי שנוצר מתנועה של זרם חשמלי אשר מסוגל למשוך אליו עצמים בקוטביות הפוכה, כך מייצרים מגנטים ובאמצעות הטכנולוגיה הזאת מפעילים במעגלים אלקטרוניים כל מיני טרנזיסטורים ומגענים מי שמכיר שמע על "קונטקטורים" שנמצאים בלוח החשמל הביתי אך בשמם העברי נקראים מגען ובאמצעותם ניתן למתג זרמי חשמל ללא התערבות ידי אדם והכל על בסיס השטף המגנטי אשר יוצר שדה אלקטרומגנטי.

באמצעות שדה זה מתבצע בעצם ניתוק זרם החשמל על ידי ממסר הפחת והוא מופעל ברגע שהזרם שנכנס לא שווה לזרם היוצא בערך של 30ma ומעלה – זרם זה בעברית

נקרא מילי-אמפר וזהו ערך המצטיין בשלוש נקודות לאחר האפס לדוגמא 300ma זה בעצם 0.3 אמפר.

ברגע שערך הזרם משתנה כפי שהסברתי משתחרר מיד קפיץ המנתק את זרם החשמל!

איך הקפיץ משתחרר בממסר הפחת?

כמו שהסברתי לגבי פעילות השטף המגנטי יש בתוך ממסר הפחת הולכה של זרם נכנס ויוצא אשר יוצרים שטף מגנטי המחזיק את הקפיץ שלא ייפול, כאשר יש דליפה של מעל 30ma הקפיץ מתנתק מיד בגלל שהשטף המגנטי נחלש ולא יכול עוד להחזיק את הקפיץ.

באמצעות עקרון זה אנו נהנים מהגנה "אוטומטית" של הולכת החשמל בבית כאשר יש חשש להתחשמלות!

חשמלאי מוסמך בירושלים – מה יותר טוב ממסר פחת או הארקה?

בגדול אין שאלה כזאת ולא אמורים לשאול את זה אלא צריך וחובה ששניהם יהיו בדירת מגורים על פי חוק החשמל!

יש מקומות מסוימים שבהם אין אפשרות להגיע לערכים רצויים בהארקה בגלל שהבית בנוי על סלע אשר לא מוליך טוב חשמל ובמקרה הזה בודק מחברת חשמל נותן אישור להשתמש בממסר פחת כהגנה בלעדית אך דבר כזה קורה רק אם החשמלאי הוכיח שהוא עשה את כל מה שהוא יכול בשביל להגיע לערכים תקינים של הארקה.

יחד עם זאת חשוב שתדעו ששתי המערכות האלו הם לכאורה נפרדות אך הם מתחברות מכיוון שעקרון ממסר הפחת הוא לקפוץ בעת זליגה חשמלית נכון? אך הוא יזהה זליגה אם אין הארקה?

מה שאני מתכוון הוא שכאשר אין הארקה בדירה או שהארקה גרועה אז בעצם ההתנגדות במוליכי הארקה במכשירי החשמל גבוהה במיוחד ולא נותנת אפשרות לזרם להתפתח נכון?

אז במקרה הזה תחשבו שאין הארקה בכלל, תחשבו שאין אפילו מוליך הארקה למכשיר המחושמל אז איך ממסר הפחת יזהה זליגה לאדמה כאשר אין מוליך הארקה אפילו??

ממסר הפחת לא יוכל לזהות זליגה לאדמה בחיים כל עוד אין מוליכי הארקה למכשירי החשמל מכיוון שזרם החשמל לא באמת יוצא מהמערכת הוא נשאר במעטפת המתכתית של המכשיר המחושמל וחוזר חזרה ללוח כמו שאמרנו מקודם לכן החשמל בישראל הוא זרם חליפין לכן כל המכשירים חייבים להיות מחוברים להארקה בשביל שזרם החשמל יוכל באמת לצאת ממעגל החשמל ולגעת פיזית במוליך הקרוב ביותר לאדמה ורק כך ממסר הפחת יוכל לקפוץ.

שי שמחון חשמלאי מוסמך בירושלים
שי שמחון חשמלאי מוסמך בירושלים

חשמלאי צריך לעבוד עם הכלים הטובים ביותר!

לכל העניין של כל אחד יודע לעשות עבודות חשמל זה סבבה שכל אחד יעשה מה שהוא חושב ואם אין לו רישיון שיקווה שגם לא יתפסו אותו ויזרקו אותו לכלא מכיוון שהתעסקות בחשמל ללא רישיון מהווה עבירה פלילית אך כאשר לקוח מזמין חשמלאי לבית ויש כמובן צורך בבדיקות חשמל של הארקה ובדיקת הבדדה של חוטי החשמל ואם יש צורך בחיזוק הברגים או התעסקות עם מוליכים גמישים חשוב ביותר לעבוד עם הכלים הטובים ביותר מכמה סיבות.

חיזוק ברגים על ידי חשמלאי

יש צורך וישנה הגדרה בחוק לבדוק לוח חשמל פעם בשנה ולבצע חיזוק ברגים, ברור שזה נשמע הכי קל בעולם לחזק ברגים אך האמת היא שיש מברג מיוחד שמתאים לברגים של מפסקי החשמל והוא נקרא מברג PZ שזה בעצם מברג פוזידרייב בעברית והמבנה שלו הוא משושה, למרות שנראה לכולם שהברגים של מפסקים הם בעלי 4 צלעות אז אני אפתיע אתכם ואומר שהם בעלי 6 צלעות ותאמינו לי שההבדל בהברגה בין מברג רגיל לבין מברג פוזידרייב הוא שמיים וארץ ואפשר לסגור איתו עוד 2 סיבובים לפחות!

למה חיזוק ברגים זה כל כך חשוב?

חשיבותו של חיזוק הברגים הוא מכיוון שכאשר החיבורים משוחררים נוצרת התחממות בקצוות המוליכים בגלל קשתות חשמליות קטנות שלעיתים קשה לראות בעין אשר יוצרות מגעים ונתקים חוזרים בין המוליך לבין המחבר ותוצר הלוואי שנוצר מהתופעות הללו הוא "חום", כמו שבקומקום החשמל מייצר חום אז זהו האפקט העיקרי שלו בנוגע לכל דבר שהוא נוגע בו ואם יצא לכם לראות התחשמלות של אדם אז בטוח שמעתם שהוא בעצם "התפחם" וזה בגלל החום הגבוה שנוצר בעקבות החשמול שלו, בטח גם יצא לכם לראות קשת חשמלית אפילו בתמונות באינטרנט זה בעצם "גיצים" כאלו שלפעמים אתם רואים כשמישהו מנסה לחבר חשמל תחת עומס כלומר שהמכשיר עדיין דלוק כמו מאוורר כלומר הכפתור שלו לחוץ ובאותו רגע מכניסים את התקע לשקע אז רואים גיצים לשנייה וגיצים אלו הם המקור להתחממות ושריפה אז תחשבו שדבר כזה קורה אצלכם בבית בלוח החשמל שלכם במשך שנה שלמה ואתם אפילו לא יודעים כי יש מכסה שמסתיר את החיבורים וזה בעצם קורה עקב חיבור רופף שלפחות חשמלאי אחד שכח מתישהו כנראה בזמן ההתקנה או התרופפות טבעית של החיבורים עקב מעבר זרם גבוה לצרכנים כמו מזגנים, תנורים ומחממי מים לכן לא תמיד יש אשמים מכיוון שלחשמל יש תכונה של ויברציות אשר משחררות את הברגים לאט לאט לכן יש חובת ביקורת וחיזוק ברגים בכל מקרה.

בדיקת הארקה על ידי לופטסטר

תארו לכם שחשמלאי מגיע לבצע בדיקת הארקה אצלכם בדירה ופתאום אתם רואים שהוא מבצע זאת באמצעות "רב מודד" פשוט, לאחר המאמר הזה יראה לכם קצת מוזר נכון? הרי אם הסברתי שיש מכשיר מיוחד לבדיקת הארקה אז פתאום מכשיר שעולה 50 שקלים נהיה בסדר כי כך אמר לכם החשמלאי שהזמנתם?

אז במקרה הזה אתם יודעים מה אתם צריכים לעשות? לדרוש לראות את הרישיון חשמל שלו קודם כל!

אם ויצא ויש לאדון רישיון חשמל אז אתם קצת דחוקים לפינה נכון? גם במקרה הזה יש פתרונות ואתם יכולים בשיחת טלפון פשוטה להתקשר למישהו שאתם סומכים עליו זה יכול להיות חשמלאי מוכר שרץ בפייסבוק ויכול להיות מישהו מהאינדקסים המומלצים לאיתור בעלי מקצוע כמו "מדרג" ו"המקצוענים" אז או להתקשר לאחד מאנשי המקצוע שם או לכתוב בגוגל "בדיקת הארקה מדרג" וישר תופיע לכם תוצאה עם סרטון ווידאו שחשמלאי מסביר כיצד יש לבדוק את הארקה ובאיזה מכשיר וכך תוכלו לאמת זאת עם החשמלאי שהזמנתם.

קודם כל אני מצטער שנאלצנו לדבר על אמינותו של איש המקצוע אך כמה טיפים ממני שיכולים להציל חיים אני בהחלט לא אהסס להשתמש בהם ולתת אותם.

איזה לופטסטר הכי נחשב?

לאור זאת ששנים רבות חברת החשמל מבצעת את בדיקות החשמל שלהם על ידי מכשירים של חברת "MEGGER" שזה מגר בעברית אז כך נהוג על ידי רוב החשמלאים לקנות מוצרים מהחברה הזאת אך כמובן שהיום יש תחרות ואין דבר כזה מונופול של חברה אחת וכבר במעמד הזה אני יכול להמליץ לכם על שתי חברות נוספות אשר חלוצות בתחום וממש לא נופלות מהרמה של "מגר" והם נקראות "METRAL" ו"SONEL" .

מטרל וסונל אלו חברות שנכנס לשוק לאחר שנים רבות שחברת מגר הייתה בגולת הכותרת והוכיחו את עצמם על ידי מתן דוחות של בדיקות החשמל שלהם ועל ידי כך שבחנויות החשמל ביצעו הדגמה של בדיקות החשמל כנגד החברה הוותיקה מגר ובאמצעות כך הוכיחו לחשמלאים שהתוצאות שוות ערך לחברת מגר.

זהו מצב מנצח לכולם בגלל שקודם כל החשמלאים יכולים לרכוש כלים איכותיים במחירים זולים יותר מהמתחרה ולא ליפול בתוצאות הבדיקה וכך גם החנויות אשר מוכרות את המוצרים נהנות ממלאי רחב יותר של מוצרים ולדעתי יכולות גם להרוויח יותר כסף כי התחרות נמוכה יותר.

תחשבו שתוצאת הבדיקה תהיה שקרית

יצא לכם לחשוב מה יכול לקרות אם המכשיר שאיתו הגיע החשמלאי ייתן תוצאה לא טובה בבדיקת הארקה?

קודם כל אם הדירה שלכם תצטרך לעבור טסט של חברת החשמל אז אתם יכולים להיות רגועים מפני שחברת החשמל תבצע בדיקה נוספת לאחר החשמלאי אך מה אם החשמלאי הוא הגוף היחידי שהכנסתם לבית?

תחשבו על כך באמת לאור כל המאמר הזה מכשיר הבדיקה נותן תוצאה שלא משקפת את המציאות זוהי סכנת חיים של ממש! כלומר תוצאת המכשיר יכולה להיות בעלת ערך תקין של התנגדות הארקה ופועל ההתנגדות תהיה גבוהה והמפסקים לא יגיבו בעת תקלה!

לכן במקרה הזה בטח מי שיצא לו כבר לעבוד עם כלים האמרה הכי טובה היא "הזול הוא היקר" וכאשר תחסכו כסף במכשיר מסוים כך יראו התוצאות שתקבלו ממנו אך מה בנוגע לסכנת חיים?

הרי כל דבר שעושים בחשמל גובל בסכנת חיים!

עדיף לעשות עבודה לא טובה ולא נקייה בדירה מאשר להשאיר דירה עם סכנת חיים כמו הארקה לא תקינה או חוטים חשופים או התקנה לקויה במקומות רטובים כמו למשל להתקין ספוט בתוך מקלחות שזה אסור על פי החוק וכבר קרו התחשמלויות על ידי האדים של המים החמים בלבד!

לדף הבית ולמאמרים נוספים ביקרו בחשמלאי בירושלים.