הארקה בבית

לאחר הנסיון בשטח הבנתי האמת שרוב האנשים יודעים שיש דבר כזה הארקה ושצריך אותו שזה משהו שמגן בפני התחשמלות כך הם שמעו אך הם לא יודעים מה באמת היא עושה, איך היא פועלת ואם היא בכלל קיימת בדירה שלהם?!
לאור החלפת צנרות הברזל על ידי חברת הגיחון מתקיים בעצם "ביטול" הארקה ולא מודיעים את זה לאף אחד אז במאמר הזה עשה קצת סדר ואסביר דברים קריטיים בנוגע לדבר הכי חשוב בחיים שלנו.

איך הארקה נראית בכלל?

בלוח החשמל יש 3 חוטים שבשפה המקצועית נקראים "גידים": פאזה, אפס והארקה.

הצבעים של הגידים הם:

פאזה = חום

אפס = כחול

הארקה = צהוב ירוק

בלוח החשמל יש פס הארקןת ופס אפסים, אלו 2 סוגי המוליכים היחידים אשר משותפים בלוח החשמל אך יחד עם זאת כל צרכן צריך לקבל חוטים בנפרד ובפרט ב"שקעי כח" שזה ממש הזנה נפרדת מהלוח.

פחות בשבילכם אך הסבר מקצועי קטן במתקנים בעלי הגנה מסוג "איפוס" קיים בחדרי מדרגות "פס השוואת פוטנציאלים". ל"פס השוואת הפוטנציאלים" מחברים את כל אביזרים המורכבים ממתכת בבניין כמו צנרת מים, הסקות, צנרת הגז ויסודות של הבניין (שזה ברזל שמוטמן ביציקות של המבנה).

מה הייעוד של הארקה בכלל?

הייעוד של הארקה הוא כמובן הצלת חיים, איכותה של הארקה מתבטאת בזאת שכאשר ישנה תקלה בציוד חשמלי כלומר ה"פאזה" של הצרכן נוגעת בגוף המתכתי שלו ומחשמלת אותו אז בשביל להגן על בני האדם ממקרה כזה, ברגע שזה קורה החשמל צריך להתנתק על ידי הקפצה אוטומטית של אחד המפסקים בלוח.

כאשר החשמלאי מגיע לבדוק הארקה הוא מודד את ההתנגדות שלה וכאשר ההתנגדות שלה היא מאוד גבוהה או מעל הערך הנדרש קיימת פה סכנה שבעת חשמול הצרכן לא יזרום מספיק זרם בהארקה וכך המפסק בלוח לא יקפוץ וינתק את החשמל.

שיטות הגנה נפוצות של הארקה

הארקת הגנה – הארקה זו מחברת את כל הצרכנים של הבית המורכבים מגוף מתכתי ומאריקים אותם לפלח ברזל בעומק 2 מטר באדמה.

הארקת יסוד – הארקה זה היא כמו הארקת הגנה אך בשיטה זו מאריקים גם את יסודות הבניין אשר לא נפוץ בבנייה ישנה אך בבנייה חדשה מרתכים את כל ברזלי הזיון ביציקות ומחברים אותם ל"פס השוואת פוטנציאלים" ומשם לכל החלקים המתכתיים במבנה, בשיטה זה לא צריך לחבר פלח ברזל לאדמה.

האם קרוואן צריך הארקה?

החשיבות להאריק קרוואן מתמקדת בכך שלרוב נשתמש בקרוואן בחשמל של 220 וולט כך אנו משתמשים בו עם מוצרים שמחברים לחשמל הביתי אז איך אנו נגן על עצמנו בעצם?

ברור שכמו בדירת מגורים צריך לתקוע פלח מנחושת באדמה כך ולבנות לוח חשמל בקרוואן אך שיטה זו מאוד מסובכת בגלל שאנו מניידים כל הזמן את הקרוואן ממקום למקום אז במקרה הזה יש בקר שנקרא "משגוח" ותפקידו להתריע לנו בעת קצר להארקה ולנתק את החשמל, כך בעצם אנו גם יודעים היכן התקלה וכך אנו נגן על עצמנו.
משתמשים בשיטה הזו בבית חולים אגב.

איסור ניתוק הארקה כשהחשמל קופץ

הרבה חכמים ניתקו בעבר את הארקה בגלל שהחשמל קפץ להם ולא יכלו להשתמש בחשמל חשוב מאוד לדעת שכאשר עושים זאת מסכנים את החיים מכיוון שיש קצר להארקה היכן שהו ואתם ניתקתם את ההגנה ממנו כרגע.

החשמל קופץ יש לכך כמה סיבות ואחת מהן הוא זיהוי זליגת חשמל על ידי ממסר הפחת.

לאחר המאמר הזה אתם בהחלט יודעים איך מקרים כאלו עלולים להסתיים ובהחלט לא תרצו לנתק הארקה אני מקווה:)

הארקה הגנה בפני התחשמלות

תוכן עניינים