למה אני צריך בודק חשמל?

בודק חשמל בירושלים

לרובנו אין עסקים ולא התעסקנו כל כך עם מערכת החשמל בבית אך למי שיש עסק יודע טוב מאוד שכאשר הוא פותח את העסק נדרש ממנו להציג אישור בודק חשמל אשר בדק את המתקן על מנת שחברת הביטוח תוכל לבטח את העסק ולעיתים כאשר העסק הוא מבנה ציבורי נדרש ממנו את אישור בודק החשמל ואישורים נוספים מטעמי בטיחות על מנת לתת לו את רישיון העסק ובכל שנה הוא נדרש להציג אישורים עדכניים לצורך חידוש רישיון העסק כל פעם מחדש.

גם כאשר צרכן פרטי מבקש להגדיל את מערכת החשמל אצלו בדירה הוא נדרש לעבור טסט חברת חשמל לבדיקה שאין ליקויים וגם כאן ייכנס לביתו של הלקוח בודק חשמל והפעם בודק חשמל אשר עובד בחברת החשמל ולא גוף פרטי וכל זאת על מנת לאשר שהבית תואם את תקני החשמל וחוק החשמל המעודכנים לאותה שנה.

בודק החשמל אחראי על המתקן?

חתימתו של בודק החשמל מהווה בעצם אסמכתא לאיכות הבנייה בנושא החשמל, כלומר שהועברו כבלים על פי התקן ועל פי דרישות העומסים, שיש הגנות מתאימות לשטח חתך כבלי החשמל ובוצעו הארקות כנדרש עם ערכים מתאימים לצורך מניעת התחשמלות בעת תקלת חשמל.

על כן בודק חשמל מהווה אישור אשר בדק את המתקן והוא ראוי לשימוש לעוברי אורח ועובדי המתקן בפרט, אישור זה נדרש מחברת הביטוח על מנת לבטח את המתקן במקרה של שריפה עקב תקלת חשמל או התחשמלות.

בדיקת מתקן בסיום עבודות חשמל

בדרך כלל נוהגים להביא בודק חשמל בעת בנייה של מקום חדש ולא לאחר שיפוץ של מבנה קיים וזאת בשביל לאשר את חיבור החשמל מחברת החשמל.

בעת הבנייה מבקשים מחברת החשמל חשמל זמני על מנת לבצע את העבודות אך בסיום העבודות הלקוח נדרש לבקש מחברת החשמל חיבור חשמל קבוע ואז מתבצע במתקן טסט של חברת חשמל לבדיקה שאין ליקויי חשמל במתקן, הלקוח במקרה הזה יזמין בודק חשמל על פי התקדמות הבנייה אשר ישמש כמפקח חשמל לצורך מניעה של דברים שלא נלקחו בחשבון בדיעבד, אם יתגלו שלא העבירו כבל כנדרש או לא בוצעו הארקות כנדרש גם לאחר סיום הבנייה זאת תהיה בעיה קשה מאוד ומחדל בעייתי לעניין מועד סיום הבנייה.

מה ההבדל בין חשמלאי לבודק חשמל?

תפקידו של בודק החשמל הוא לבדוק את המתקן וכמובן שגם לבודק יש את התקנות שקבעה מדינת ישראל ואילו התפקיד של החשמלאי הוא לבצע את העבודה על פי התקן כנאמר לפני, אך תפקידו של בודק החשמל זה לוודא שעבדו על פי התקן על מנת להבטיח שלא ייגרם נזק לרכוש ואדם.

האם קיימים סוגים שונים של בודק חשמל?

כן, ישנם 3 סוגים של בודק חשמל הנקבעים לפי גודל הרישיון שלהם:

בודק חשמל סוג 1 – רשאי לבדוק מתקן עד 80 אמפר תלת פאזי.

בודק חשמל סוג 2 – רשאי לבדוק מתקן עד 250 אמפר תלת פאזי.

בודק חשמל סוג 3 – רשאי לבדוק מתקן ללא הגבלת זרם החשמל.

מה הם הדרישות או התנאים המאפשרים להוציא רישיון בודק חשמל?

אם תרצו להגיע לרמה של בודק חשמל תדעו קודם כל שהבודק עושה כברת דרך בשביל להגיע למצב הזה הן מבחינת הזמן והן מבחינת הלימודים.

מעבר להכשרתו בניסיון ובזמן בודק החשמל נדרש לעבור מבחנים ותחקיר במחלקה לרישוי חשמלאים על מנת לאפשר לו רישיון בודק חשמל.

דרישות קדם להפקת רישיון בודק חשמל להלן:

בודק חשמל מסוג 1 הרשאי לבדוק מתקן עד 80 אמפר נדרש להיות בעל רישיון של חשמלאי-טכנאי במשך 5 שנים על מנת לגשת לקורס בודק חשמל מסוג 1.

רישיון חשמלאי-טכנאי מתקבל לאחר קורס של שנתיים ללימודי חשמלאי-טכנאי המאפשרים קבלת תעודת חשמלאי-טכנאי בסיום הלימודים אך הרישיון המתקבל בגודל של חשמלאי-טכנאי מתקבל רק לאחר 3 שנות ניסיון בשטח כך שעל הטכנאי-חשמלאי נדרש להיות בשטח 8 שנים לפני שהוא ניגש לקורס בודקי חשמל.

 

בודק חשמל מסוג 2 הרשאי לבדוק מתקן עד 250 אמפר נדרש להיות בעל רישיון הנדסאי-חשמל במשך 5 שנים על מנת לגשת לקורס בודק חשמל מסוג 2.

על מנת להחזיק ברישיון חשמלאי-הנדסאי נדרש החשמלאי לסיים לימודים הנמשכים כ3 שנים שבסיומם הוא מקבל תעודה של חשמלאי-הנדסאי אך הרישיון בגודל חשמלאי-הנדסאי מתקבל רק לאחר 3 שנים של ניסיון בשטח ומבחן המכיל  50 שאלות מתוך מאגר של 738 שאלות שעליו לעבור בשביל לקבל רישיון חשמלאי-הנדסאי.

כך שבסך הכל חשמלאי-הנדסאי נדרש להיות בעל ניסיון של 8 שנים הכוללים מבחן לקבלת רישיון הנדסאי-חשמל כ3 שנים לאחר סיום הלימודים על מנת לגשת לקורס בודק חשמל מסוג 2.

 

בודק חשמל מסוג 3 הרשאי לבדוק מתקן ללא הגבלת הזרם נדרש להיות בראש ובראשונה בעל רישיון מהנדס חשמל במשך שנתיים על למנת לעבור קורס בודק חשמל מסוג 3, על מנת להגיע לקורס בודק חשמל מסוג 3 על המהנדס להחזיק ברישיון חשמלאי-מהנדס במשך שנתיים לפחות, בשביל לקבל רישיון חשמלאי-מהנדס על המהנדס הוכחת ניסיון בזרם חזק\מערכת הספק תחת מהנדס חשמל אחר במשך שנתיים, כך שהדרישות לגשת לקורס בודק חשמל מסוג 3 הן בפועל ניסיון של 4 שנים בשטח עם 3 מבחנים, אחד לקבל תעודת חשמלאי מהנדס, השני לקבלת רישיון חשמלאי מהנדס ואילו השלישי הוא לקבלת רישיון בודק חשמל מסוג 3.

האם חייבים להזמין בודק חשמל ואם כן מתי?

התשובה היא כן , במיוחד בנוגע לבעלי עסקים שנדרשים לחדש את רישיון העסק, חתימת בודק חשמל הוא חובה למתן חידוש הרישיון ויותר מיזה, כאשר העברתם את חתימת הבודק לחברת ביטוח העסק אתם מכוסים מא-ת בכל הנוגע לנזקים בעסק עקב שריפות חשמל.

חידוש רישיון עסק עושים מדי שנה אך נניח שבדיוק סיימתם לבנות את העסק, יש לכם מקום גדול שעשו בו עבודות חשמל גדולות, לא תרצו הנחת רווחה בכל הנוגע להתקנה שבוצעה? כלומר לא תעדיפו להזמין בודק עצמאי מטעמכם שיגדיר את מקצועיות העבודה?

אפשר לעשות זאת מטעמי ביטוח ואפשר לעשות זאת מטעמי מקצועיות כך תוכלו לדעת עם מי כדאי לעבוד בפעם הבאה.

כמה עולה להזמין בודק חשמל?

בודק חשמל לוקח כ600 שקלים למתקן ביתי בעל לוח אחד.

למתקן תעשייתי בדיקת המתקן תתחיל ב1200 שקלים כולל מעמ תלוי בגודל הלוח, אם זהו עסק קטן בגודל של דירה סטנדרטית אז המחיר חוזר ל600.

אם יש בעסק יותר מלוח אחד?

במתקן תעשייתי מעל 100 אמפר נהוג לקחת 1200 שקלים ללוח הראשון ועוד 400 שקלים נוספים לכל לוח נוסף תלוי בגדלים של הלוחות, יש להתייעץ טלפונית עם בודק לפני ההזמנה במידה ויש כמות לוחות גדולה במתקן.

האם אפשר לבקש הנחה מבודק החשמל?

קודם כל כולנו בני אדם אז בעיקרון כן, אפשר לבקש הנחה אבל אני ממש אוהב לעבוד עם אנשים שמעריכים את המקצוע ויודעים כמה קשה זה היה להגיע למקצוע הזה עם רישיון של בודק חשמל, אז אני מצפה לדרוש תשלום נאה על הלימודים שהשקעתי בהם והתפתחות אישית ומקצועית לאחר מכן.

יש מקרים מסוימים שאני מקבל באהבה את בקשת ההנחה וזה בראש ובראשונה מוסדות לימודים או מוסדות ללא כוונת רווח אך בנוגע לתעשייה יש גם את העניין שתשלום הבדיקה מתקזז עם הוצאות העסק כך שזה לא יותר ישירות מהרווחים אלא מפחית את תשלומי המיסים בעל העסק צריך לשלם בסוף השנה.

כמה עולה להיות בודק חשמל?

מעבר לכמות הלימודים שלמד שעלו בכמות כסף נכבדת יש על הבודק להזמין את המכשירים היקרים והאיכותיים ביותר בשוק ויכול להגיע במינימום ל5-7 אלף שקלים לעלות מוצר בודד אחד, חייבים להקפיץ בתוצאות איכותיים שיבואו בפה אחד עם תוצאות המכשירים של חברת החשמל אחרת תהיה לנו בעיה קשה באמינות ובמקצועיות של העסק.

תכף אפרט לגבי בדיקות שעל בודק החשמל לבצע אך תדעו לכם שעליו להחזיק ב4 מכשירים שונים לפחות ואפילו יותר בשביל ביצוע הבדיקות.

אילו בדיקות בודק החשמל צריך לבצע במתקן?

הבדיקות הראשוניות מתחילות בבדיקת הארקה וטיב בידוד החוטים, לאחר מכן יש לבדוק בדיקה תרמוגרפית בעומס חשמל מלא בשביל למצוא חיבורים רופפים או אם יש צורך לבצע איזון פאזות כלומר שהעומסים יתחלקו שווה ושווה בין הפאזות בכניסה למתקן.

אם המתקן מוגן באמצעות איפוס שזו שיטת הגנה מסויימת להגנה בפני התחשמלות שכתבתי עליה במאמר נפרד יש לבצע בדיקת בידוד קרקע כלומר שערך התנגדות הקרקע לא יעלה על 20 אום ביחס להארקה אילו רק 5 אום במקרה של הגנת הארקת יסוד רגילה כמו במבנים ישנים.

בדיקה נוספת היא סדר פאזות, כפי שאמרתי לפני כן בדיקה שאין עומס רב על פאזה אחת והעומסים מתחלקים שווה בשווה וגם כאשר מחברים מנועים תלת-פאזיים יש לחברם באופן רציף על פי סדר כרונולוגי כלומר הפאזה הראשונה בכניסה למתקן תהיה גם הפאזה הראשונה בכניסה למנוע והאמצעית תהיה אמצעית וכן הלאה אחרת המנוע ייהרס.

בדיקה נוספת היא הגנות על המוליכים כלומר שלא יהיה מצב שהרכיבו מפסק בלוח החשמל שלא מתאים לשטח חתך המוליך מחשש שהבידוד יתחמם עם הזמן ויישרף ויגרום לקצרים לדוגמא גיד 2.5 ממ"ר מתאים למפסק 16 ולא יותר מזה (לפעמים אפילו אפשר לשים 20 בשיטות התקנה מסוימות כאשר החום מתפזר כמו למשל התקנה על תעלות רשת).

 

בדיקה נוספת היא שמספר האפסים בלוח שווה למספר הארקות כלומר ווידוא שכל מעגל חשמלי המגיע לצרכן מגיע עימו גם הארקה ולא בטעות השחילו רק 2 גידים פאזה ואפס וקיימת סכנה של התחשמלות.

 

בדיקה נוספת היא פס השוואת פוטנציאלים במקרה של איפוס והכוונה היא שבודקים שכל המכשירים המתכתיים כמו צנרת גז, תעלות רשת, הארקות של מנועים, הארקות של קונסטרוציה של גבס ותקרות פריקות מפח יגיעו לפס השוואת פוטנציאלים שאליו מחברים את פס הארקות וזאת על מנת להשוות את הפוטנציאל החשמלי במקרה של התחשמלות עם כלל האביזרים המתכתיים במתקן ושאם עליו אביזר כלשהו יתפתח מוליכות חשמלית אז שתמיד יזרום לאדמה ולא יישאר כמגע חשמלי סטטי המופיע בעת נגיעה של אדם.

כיצד לדעת אם הארקה בדירתכם תקינה?

מה זה ממסר פחת ומה עושים כשהוא קופץ?